21.09.2015 toimub Keila-Joa lossis näituse „Falli lossi kodukirik“ avamine.

Reedel, 25. septembril, toimub Falli lossis Keila-Joal ikoonide näituse avamine, mis kannab nime „Falli lossi kodukirik“. Näituse korraldajaks on MTÜ Vene Muuseum ning külalistena on oodatud õigeusu kiriku Sinodi liikmed ja metropoliit Cornelius.

Alexander von Benckendorff – riigitegelane, sandarmikorpuse juhataja ja Tema Keisriliku Majesteedi Kolmanda Osakonna ülem, luterlane, Keila-Joa Falli lossi omanik. Asutas Falli lossis oma armastatud õigeuskliku abikaasa jaoks kodukiriku, mis oli pühendatud püha Sakariase ja Eliisabetile.

Näitusel esitletud ikoonide seas on pärliks triptih, mis kuulus Volkonskide perekonnale, lossi viimastele omanikele. Just see kolmeosaline ikoon oli kunagi annetatud kirikule Volkonskide poegade poolt, et tähistada nende vanemate pulma-aastapäeva hõbejuubelit. Samuti saab näitusel näha teisi ikoone, mis kuuluvad Aleksander Nevski katedraali, Vene Muuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kollektsioonidesse.

MTÜ Vene Muuseumi juhatuse liikme Irina Budriku sõnul, on näituse peamiseks eesmärgiks jutustada pühakutest, kes on kujutatud ikoonidel lihtsas ja arusaadavas keeles, kuna tegemist on päriselt elanud inimestega. „Esimest korda räägitakse just kodukirikust endast. Suuremalt jaolt on tegemist mitme armastuslooga. Esimene lugu on esimesest armastusest, õrnadest tunnetest, mis olid karmil Benckendorffil tema abikaasa vastu. Teine lugu aga Eliisabeti ja Sakariase vanemlikkust armastusest oma poja vastu, keda meie tunneme kui Ristija Johannest. Kolmas lugu räägib poeglikust armastusest. Sellest, kuidas pojad tänulikkusega kinkisid oma vanemate pulmade 25-aastapäevaks ikooni, millel olid kujutatud nende vanemate kaitsepühakud. See on üks neist haruldastest olukordadest, kus me suutsime leida säilinud ikooni, mis oli just selles kodukirikus,“ mainis Irina Budrik.

Kõikidele huvilistele on näitus avatud vahemikus 26. september kuni 24. oktoober.


Muu materjalid:

Broshüür

Comments are closed.